zompist bboard

THIS IS AN ARCHIVE ONLY - see Ephemera
It is currently Mon Feb 18, 2019 9:30 am

All times are UTC - 6 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 354 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next
Author Message
PostPosted: Fri Oct 14, 2016 8:29 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
alright let's see how much conlanging i can get done while [redacted]

sḱe-verbs in Proto-Pannonian are sče-verbs, which, let's say sč > š. regular conjugation is:

Code:
Ipfv Indic   . Subj       . Opt
ǵn̥h₃sḱ-óh₂   | ǵn̥h₃sḱ-ṓh₂ | ǵn̥h₃sḱóyh₁m̥
ǵn̥h₃sḱ-és    | ǵn̥h₃sḱḗsi  | ǵn̥h₃sḱóys
ǵn̥h₃sḱ-ét    | ǵn̥h₃sḱḗti  | ǵn̥h₃sḱóyt
ǵn̥h₃sḱ-óme   | ǵn̥h₃sḱṓmos | ǵn̥h₃sḱóyme
ǵn̥h₃sḱ-éte   | ǵn̥h₃sḱḗte  | ǵn̥h₃sḱóyte
ǵn̥h₃sḱ-ónt   | ǵn̥h₃sḱṓnti | ǵn̥h₃sḱóyh₁n̥t
-------------+------------+-------------
čunsč-ṓ      | čunsčṓ     | čunsčóyum
čunsč-yə́s    | čunsčḗsi   | čunsčóyš
čunsč-yə́t    | čunsčḗti   | čunsčóyt
čunsč-ómi    | čunsčṓmus  | čunsčóymi
čunsč-yə́ti   | čunsčḗti   | čunsčóyti
čunsč-ónt    | čunsčṓnti  | čunsčóyunt


and I'm not happy with the current aorist but I'm not sure what to do with it

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Oct 15, 2016 5:18 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
A brief excursion into Pannonian etymology:

The PIE root *swergh- 'be ill', combined with the derivational affix *0-ós, produced the lexeme 'thing that makes one ill', which, naturally, underwent semantic drift to produce the Proto-Pannonian word for 'swamp' or 'bog': *sərgás. In Middle Pannonian, *s became h, stress was lost with concomitant vowel breaking, and the nominative suffixes *-as *-us disappeared entirely, presumably via *-əh. (*a regularly becomes *ə before voiceless velar codas; we may assume that *h had the allophone [x].) Eventually, Pannonian became intolerant of RC clusters; in the standard language this generally happened by unwritten schwa epenthesis, but some dialects simplified RC clusters by dropping the R with vowel reduction; these dialects also merged what in Old Pannonian were the stressed and unstressed allophones of schwa, to the higher stressed vowel. (However, Standard Pannonian also doesn't tolerate long schwa.) The word for 'bog' was borrowed into the standard language from such a dialect, and it is hõõg.

Lamp was borrowed at a late date (because vowel breaking failed to apply) from Latin -- maybe even in the medieval era -- but, for whatever reason, it meant 'torch', and later, 'thing that produces a lot of smoke', hence autolamp 'diesel engine' and orrëtlamp 'bus'. (Orrët is cognate to Sanskrit ratha.)

Thus, a hõõglamp is a peat fire used for flavoring whiskey.

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Last edited by Nortaneous on Sun Oct 16, 2016 11:44 am, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Oct 15, 2016 9:00 pm 
Smeric
Smeric
User avatar

Joined: Thu Oct 29, 2015 6:44 am
Posts: 1998
Location: suburbs of Mrin
Moist wrote:
Thus, a hõõglamp is a peat fire used for flavoring whiskey.
So cute! *squees*

_________________
ìtsanso, God In The Mountain, may our names inspire the deepest feelings of fear in urkos and all his ilk, for we have saved another man from his lies! I welcome back to the feast hall kal, who will never gamble again! May the eleven gods bless him!
kårroť


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Oct 16, 2016 12:36 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
hwaʔ ɕe keñ yeh d|oƛ bʘel nǂe yoñ ǁhaʔlə mɛɛʔ nǂa ħaa ber ɕiɕi huylə ka yaʔ hwɨɨy mɛɛʔ
boy go_to go_up climb head land CLF.land be_tall see-SBJZ goat CLF.animal drop feed offspring shout-SBJZ 1S do_to find goat

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Oct 16, 2016 5:01 pm 
Smeric
Smeric
User avatar

Joined: Thu Apr 25, 2013 4:48 am
Posts: 2144
Location: Britannia
Nortaneous wrote:
mɛɛʔ
goat

Is this onomatopoeic?


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Oct 17, 2016 8:27 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
yes

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Nov 01, 2016 2:04 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Miar sucked, it's dead, now it's not

----

Consonants:
/pʰ tʰ tʷʰ cʰ kʰ kʷʰ/ <ph th th° t́h kh kh°>
/p t tʷ c k kʷ/ <p t tw t́ k k°>
/ʔb ʔd ʔdʷ ʔɟ ʔg ʔgʷ ʔ/ <ḅ ḍ ḍ° ḍ́ g̣ g̣° ʔ>
/ⁿb ⁿd ⁿdʷ ⁿɟ ⁿg ⁿgʷ/ <b d d° d́ g g°>
/s sʷ x xʷ h/ <s s° x x° ı>
/ⁿz ⁿzʷ/ <ɴ ɴ°>
/l lʷ r rʷ j w/ <l l° r r° y w>
/m n nʷ ŋ ŋʷ/ <m n n° ṅ ṅ°>
Also, the remnants of old uvulars *qʰ *qʷʰ *q *qʷ *ⁿɢ *ⁿɢʷ, which shifted to pharyngeals:
/ħ ħʷ ʕ ʕʷ ̃ʕ ̃ʕʷ/ <ƨ з ч ƽ ƃ ɂ>

(for ASCII, replace ° with w, ɴ with z, macrons with colons, acutes with apostrophes, underdots with capitals, and the laryngeals with 1 2 3 4 5 6 7; e.g. sḍ́l°ēƃɴ > sDlwe:6z)

Consonant clusters harmonize for rounding.

Vowels:
/a aː ə əː (ɨ)/ <a ā e ē (ə)>

Root structure:
(s)(P)(R|N|H)(°)V(R|N|H)(P)(s)(°)
All roots are monosyllabic and at least CVC, and the inherent vowel is e. Resonants, nasals, and laryngeals can be syllabic. Stress is contrastive.

Verbal conjugation is exceedingly complex, agreeing with one of four noun classes and number, and marking both subject and object. An example intransitive conjugation for a CVP verb is given below:

Code:
   SG      PL
1P k°eḅ-ḿ̥  k°é<y>ḅ-m̥
1E         k°ēḅ-з̥
2P k°ḗḅ-t  k°ḗ<y>ḅ-t
C1 k°ḗḅ-0  k°ḗ<y>ḅ-0
C2 k°ḗḅ-s  k°ḗ<y>ḅ-s
C3 k°eḅ-éɴ k°é<y>ḅ-eɴ
C4 k°eḅ-éd k°é<y>ḅ-ed

Note the lengthening: a word always has at least two morae. Some suffixes, however -- the C1 and the 1E, 2P, C1 plurals -- have inherent lengthening. Here's a derived verb:

Code:
   SG         PL
1P k°eḅ-r°-ḿ̥  k°ə<y>ḅ-ŕ°-m̥
1E            k°əḅ-   r̥̄́°-з
2P k°eḅ-ŕ̥°-t  k°ə<y>ḅ-r̥̄́°-t
C1 k°əḅ-r̥̄́°-0  k°ə<y>ḅ-r̥̄́°-0
C2 k°eḅ-ŕ°-es k°ə<y>ḅ-r°-és
C3 k°eḅ-ŕ°-eɴ k°ə<y>ḅ-r°-éɴ
C4 k°eḅ-ŕ°-ed k°ə<y>ḅ-r°-ed

Note that e reduces to the epenthetic ə before a long vowel or a sequence of three consonants -- however, voiced plosives eject resonants/laryngeals in such situations and become plain-voiced plosives (which are written with smallcaps and have differing reflexes in Miar's descendants), and Miar has a rule forming preglottalized plosives out of sequences of plosives and glottal stops. So the C1S, 1E, 2PP, and C1P are actually g̣°əʙ-r̥̄́°-0 g̣°əyʙ-r̥̄́°-з g̣°əyʙ-r̥̄́°-t g̣°əyʙ-r̥̄́°-0. This pattern is prone to regularization in the descendants of Miar, and, combined with the common stative suffix -ı̥ (which often reduces to zero even when long), it tends to produce doublets. For example, k°eḅ- and k°eḅ-ı̥- become, in one descendant, the distinct roots kob- and gu-.

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Last edited by Nortaneous on Tue Nov 01, 2016 11:29 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Nov 01, 2016 2:52 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
concept: SOV with final verbs unstressed (as in PIE) but questions are VSO and therefore retain stress, so after stress-related quality changes all verbs undergo ablaut in questions

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Nov 01, 2016 7:46 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
The basic intransitive conjugation of a uniresonantal root verb:

Root: therk-
Code:
   SG       PL
1P therk-ḿ̥  thrík-m̥
1E          thérk-з̥
2P thḗrk-t  thérik-t
C1 thḗrk-0  thérik-0
C2 thḗrk-s  thérik-s
C3 therk-éɴ thrík-eɴ
C4 therk-éd thrík-ed


And a biresonantal root verb:

Root: plewt-
Code:
   SG       PL
1P plewt-ḿ̥  pl̥wít-m̥
1E          plewt-з̥
2P plḗwt-t  pĺ̥wit-t
C1 plḗwt-0  pĺ̥wit-0
C2 plḗwt-s  pĺ̥wit-s
C3 plewt-éɴ pl̥wít-eɴ
C4 plewt-éd pl̥wít-ed


As you can see, where uniresonantal root verbs have syncope, biresonantal root verbs have postinitial stress, and where uniresonantal root verbs lack syncope, biresonantal root verbs have initial stress.

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Last edited by Nortaneous on Mon Nov 21, 2016 1:12 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Nov 01, 2016 8:41 pm 
Avisaru
Avisaru
User avatar

Joined: Fri Mar 16, 2012 5:34 pm
Posts: 455
Always inspiring dude -- moar!

_________________
linguoboy wrote:
So that's what it looks like when the master satirist is moistened by his own moutarde.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Nov 01, 2016 11:23 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Certain common, unstressed root verbs aren't subject to the two-mora rule, and undergo further mutations due to Miar's ban on biresonantal codas. These verbs are unimoraic. The copula, tew-, is one, but it's not a good example, because tw- coalesces to t°-. Here's another root verb.

Root: gel- 'go':
Code:
   SG       PL
1P gl̥-m   gl<i>-m
1E        gl̥-з
2P gel-t  gl<i>-t
C1 gel-0  gl<i>-0
C2 gel-s  gl<i>-s
C3 gl-eɴ  gl-e<y>ɴ
C4 gl-ed  gl-e<y>d

Note gl-e<y>- in C3 and C4.

Speaking of the ban on biresonantal codas:

Root: kh°em-
Code:

   SG       PL
1P kh°em-ḿ̥  kh°é<y>-m̥
1E          kh°ḗm-з
2P kh°ḗm-t  kh°e<y>ḿ̥-t
C1 kh°ḗm-0  kh°e<y>ḿ̥-0
C2 kh°ḗm-s  kh°e<y>ḿ̥-s
C3 kh°em-éɴ kh°é<y>m-eɴ
C4 kh°em-éd kh°é<y>m-ed

Note the stress shift in 2PP C1P C2P.

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Nov 01, 2016 11:36 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Those are all of the intransitive verb patterns... except Miar is split-S, which manifests in certain intransitive verbs taking *ergative* agreement. Which doesn't mark plurality, although it'll be analogically restructured later. So...

Root: чep- 'fall'
Code:
1  чép-r̥
2  чep-et́á
C1 чép-u
C2 чép-d́u
C3 чép-ar
C4 чép-t°n̥


edit: also generic subjects are unmarked

And now we can build the transitive paradigms. Note the irregularities. (marked with !)



Root: kep-
Code:
    1P          2P          C1          C2          C3          C4              REFL
1PS kép-r̥ -m    kep-et́á -m  kép-u -m    kép-d́u -m   kép   -ram! kép-t°n̥ -m      kep-ʔám
1PP kép-ri-m    kep-et́áy-m̥! kép-wi-m    kép-d°i-m!  kép-ar-i-m  kép-t°in-m̥      kep-ʔéym̥
1E  kép-r̥ -з    kep-et́á -з  kép-u -з    kép-d́u -з   kép   -raз! kép-t°n̥ -з      kep-ʔéymз̥
2PS kép-r̥ -t    kep-et́á -ʔ! kép-u -t    kép-d́u -ʔ!  kép-ar-t    kép-t°n̥ -ʔ!     kep-ʔét
2PP kép-ri-t    kep-etáy-ʔ! kép-wi-t    kép-d°i-ʔ!  kép-ar-i-t  kép-t°in-ʔ!     kep-ʔéyt
C1S (same as ergative conjugation)                                              kep-ʔá
C1P kép-ri-t    kep-etáy-ʔ! kép-wi-t    kép-d°i-ʔ!  kép-ar-i-t  kép-t°in-ʔ!     kep-ʔéyt
C2S kép-r̥ -s    kep-et́á -s  kép-u -s    kép-d́u -s   kép-ar-s    kép-t°n̥ -s      kep-ʔés
C2P kép-ri-s    kep-etáy-s  kép-wi-s    kép-d°i-s   kép-ar-i-s  kép-t°in-s      kep-ʔéys
C3S kép-r -eɴ   kep-et́á -ɴ  kép-w -eɴ   kép-d° -eɴ! kép-ar-eɴ   kép-t°n -eɴ     kep-ʔā́ɴ! (-a-eɴ)
C3P kép-ri-ɴ    kep-et́áy-ɴ  kép-wi-ɴ    kép-d°i-ɴ!  kép-ar-i-ɴ  kép-t°n -iɴ     kep-ʔéyeɴ
C4S kép-r -ed   kep-et́á -ƃ! kép-w -ed   kép-d° -eƃ! kép-ar-ed   kép-t°n -eƃ!    kep-ʔā́d! (-a-ed)
C4P kép-ri-d    kep-et́áy-ƃ  kép-wi-d    kép-d°i-ƃ!  kép-ar-i-d  kép-t°n -iƃ     kep-ʔéyed

Note that affixal dental plosives debuccalize after other affixal dental plosives: th t D d > 1 ? ? 6.

TODO: stress
TODO: -ar-i- > -ri-?

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Last edited by Nortaneous on Fri Dec 02, 2016 8:56 pm, edited 2 times in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed Nov 02, 2016 8:39 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Causatives are formed by s(e)- + the zero-grade of the root, e.g.:

Code:
Root: чep-       Root: t́hep-    Root: keḍ°     Root: ḅeı-
    1P           1P             1P             1P
1PS s-ч̥p-ŕ̥  -m   se-t́ph-ŕ̥  -m   se-g̣əᴅ°-ŕ̥  -m   sə-ʙı-ŕ̥  -m
1PP s-ч̥p-r-í-m   se-t́ph-r-í-m   se-g̣əᴅ°-r-í-m   sə-ʙı-r-í-m
1E  s-ч̥p-ŕ̥  -з   se-t́ph-ŕ̥  -з   se-g̣əᴅ°-ŕ̥  -з   sə-ʙı-ŕ̥  -з
C1S s-ч̥p-ŕ̥  -0   se-t́ph-ŕ̥  -0   se-g̣əᴅ°-ŕ̥  -0   sə-ʙı-ŕ̥  -0
C1P s-чp-r-í-0   se-t́ph-r-í-0   se-g̣əᴅ°-r-í-0   sə-ʙı-r-í-0
C4S s-ч̥p-r  -éd  se-t́ph-r  -éd  se-g̣əᴅ°-r  -éd  sə-ʙı-r̥  -éd
C4P s-ч̥p-r-í-d   se-t́ph-r-í-d   se-g̣əᴅ°-r-í-d   sə-ʙı-r-í-d


(on reflection, the epenthetic schwa resulting from glottalized plosive decomposition should be written as ʔ, which would make the plain-voiced notation unnecessary)

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Last edited by Nortaneous on Sat Nov 05, 2016 6:16 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu Nov 03, 2016 3:27 am 
Avisaru
Avisaru
User avatar

Joined: Sun Nov 04, 2012 3:40 pm
Posts: 847
Location: Under Heaven
i thought miar was ugly before but what the fuck is this
a million morphophonemes or what

_________________
陳第 wrote:
蓋時有古今,地有南北;字有更革,音有轉移,亦勢所必至。

R.Rusanov wrote:
seks istiyorum
sex want-PRS-1sg

Read all about my excellent conlangs
Basic Conlanging Advice


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Nov 05, 2016 12:27 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
no, there are seven laryngeals

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Nov 05, 2016 2:28 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Miar nouns are relatively simple, inflecting only for three cases -- absolutive, oblique, and construct -- and three levels of definiteness. Nouns of the first two classes also mark plurality in the definite. Class is marked by a formative; each formative class has a different inflection.

Here is a simple stem noun:

Stem: ḅer-d- 'man' C1
Code:
    INDEF     DEF.N         DEF.F       INDEF.PL
ABS ḅér  -d-0 ḅér  -d-0-ek° ḅér  -d  -s ḅér  -°-d-0
OBL ḅér-e-d-0 ḅér-e-d-0-ek° ḅér-e-d  -s ḅér-e-w-d-0
CON  ḅr-é-d-a  ḅr-é-d-a-k°   ḅr-é-d-a-s  ḅr-é-w-d-a


Note that Miar does not tolerate syllable-final clusters of liquids and complex stops: clusters of two liquids undergo epenthesis, and complex stops decompose. So the absolutive indefinite and definite are ḅérn̥ᴅ and ḅérn̥ᴅs, the latter of which undergoes voicing assimilation to ḅérn̥ts.

Here is a vocalic stem noun:

Stem: wel-eч- 'woman' C1
Code:
    INDEF      DEF.N          DEF.F        INDEF.PL
ABS wél  -eч-0 wél  -eч  -ek° wél  -eч  -s wél    -eч-0
OBL wl -é-eч-0 wl -é-eч  -ek° wl -é-eч  -s wl -é-w-eч-0
CON wl -e-éч-a wl -e-éч-a-k°  wl -e-éч-a-s wl -e-w-éч-a


Now, here's a closer transcription
Code:
    INDEF DEF.N    DEF.F   INDEF.PL
ABS wéleʕ wéleʕek° wéleħs  wéleʕ
OBL uléeʕ  uléeʕek° uléeħs  ulúuʕ
CON uleéʕa uleéʕak° uleéʕas uluúʕa


With the addition of a second-person pronoun, let's say sa, we now are equipped to construct our first example sentence:

yébd́u sā́ ulḕчak°
I am fucking your wife

(let's say Miar stress is moraic)

Also, let's say that, in sequences of two complex plosives, the second one becomes a plain-voiced stop, so:
[jɪ́ⁿbɟu saá uləə́ʕokʷ]

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat Nov 05, 2016 6:15 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Tropatives are formed with -n-; note that -n-r- resolves to -d- and -N-MB- resolves to -nʙ-.

ḅer-n- 'to consider virtuous'
Code:
    1P          2P            C2
1PS ḅer-d  -m̥ ḅer-n-et́a  -m ḅer-n̥-ᴅ́u -m
1PP ḅer-d-i-m ḅer-n-et́a-y-m̥ ḅer-n̥-ᴅ°i-m
1E  ḅer-d  -з̥ ḅer-n-et́a  -з ḅer-n̥-ᴅ́u -з


Tropatives can be combined with the passivizing -yél- ~ -íl- (the first allomorph appears after stems not ending in resonants, and the second appears after stems ending in resonants; note that -l- drops before -MB-); alternatively, this can be considered a separate stative derivational marker -níl-:
ḅer-n-íl- 'to be considered virtuous'
Code:
    1P            2P            C2
1PS ḅer-n-íl-m̥   ḅer-n-íl-et́a  -m ḅer-n-í-d́u -m
1PP ḅer-n-íl-i-m ḅer-n-íl-et́a-y-m̥ ḅer-n-í-d́°i-m
1E  ḅer-n-íl-з̥   ḅer-n-íl-et́a  -з ḅer-n-í-d́u -з

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Nov 14, 2016 2:38 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
The Miar aspects are aorist, completive, incompletive, habitual, progressive, and continuative.

The aorist is the default form.

The completive is formed by rounding the last roundable consonant, and is only marked on verbs with such a consonant: чep- 'fall' > ƽep- 'hit the ground'.

The incompletive is marked in two ways: by lengthened a-grade on the root in most verbs, and by incopyfixation of the final in biresonantal verbs and certain derived verbs: чep- 'fall' > чāp- 'hurtle through the air', ḅer-n- 'consider virtuous' > ḅn̥ner-n- 'be polite' (via 'try to consider virtuous'). Incopyfixation is in fact the default: consider the early Kett loan k°exér- 'shoot' (*kwoxer-, Insular Kett beuher). The incompletive, 'shoot at', is k°rexer-. (The completive, 'shoot dead', is of course k°exér°-.)

The habitual is formed by the prefix ʔe-/ʔa- (with the same alternation as in the reflexive: -a- before voiced consonants that are not semivowels, -e- otherwise) plus reduplication of the stressed syllable: for example, чep- 'fall' > ʔeчpчep- 'be clumsy'. (ч comes from *q, so it takes -e-.) Causatives, where the endings are stressed, derived verbs, and biresonantal root verbs only copy the final consonant: s-ч̥p- > ʔepsч̥p-, plewt- > ʔetplewt-. The habitual takes the formative conjugation rather than the root conjugation.

The progressive, which denotes a continuative action, is formed by the prefix ʔan- plus the zero-grade of the root. The continuative, which denotes a progressive state, is formed by the prefix ʔan- plus the incompletive. In derived verbs and loans, these are confused, and they take ʔan-. Some mutations apply to -n-: glottalized consonants decompose, unvoiced consonants become prenasalized, and prenasalized consonants eject a syllabic nasal.

So:

чep- ƽep- чāp- ʔeчpчep- ʔanч̥p-
ḅer-n- ḅer-n°- ḅn̥ner-n- ʔaḅn̥ner-n- ʔanʔʙn̥ner-n-
k°exér- k°exér°- k°rexér- ʔexr̥k°exér- ʔag°exr̥-

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Nov 14, 2016 3:13 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Passive and active nominalization:

Passive nominalization is zero-grade + -ar, so mey- 'speak' > myar 'thing that is spoken'.

Active nominalization is reduplication of the final + a-grade, so mey- 'speak' > imay-, hence the endonym imayyek°, with the animate group formative -y-.

edit: also, some ideas for descendants:
* prenasalized stops eject nasalization onto the following vowels and merge with plain-voiced stops
* some nasals elide, producing nasal vowels, and the prenasalized stops or laryngealized stops become nasals
* laryngealized stops can merge with p much anything -- plain voiced stops, aspirates, nasals (via implosives)
* chain shift: ph p bb > f ph p (presumably the plain voiced stops and prenasalized stops remain)

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Nov 14, 2016 5:13 pm 
Avisaru
Avisaru
User avatar

Joined: Wed Oct 24, 2007 7:39 pm
Posts: 859
Location: The Eastern Establishment
[14:15] <nort> and hm
[14:15] <@dhok> please sir may i make a miar descendent
[14:15] <nort> do it faggot
[14:15] <@dhok> an Official one

(watch this space)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon Nov 21, 2016 1:11 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Never mind the stuff about breaking of complex stops. Instead, laryngealized stops dissimilate to plain voiced stops when followed by a glottal stop, and the stative suffix is a glottal stop.

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri Dec 02, 2016 8:46 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Some nominal stems, including the abstract C4 deverbalizer -áy-, are always stressed on the ending.

чep-áy 'fall (n.)'
Code:
    INDEF      DEF.N         DEF.F        INDEF.PL
ABS чep  -áy-0 чep  -áy  -k° чep  -áy  -s чep  -w-áy
OBL чep-e-áy-0 чep-e-áy  -k° чep-e-áy  -s чep-e-w-áy
CON чep  -áy-a чep  -áy-a-k° чep  -áy-a-s чep  -w-áy-a

Note that -e-á resolves to ā̀. (The DEF.N suffix is actually -k°; it just takes epenthetic -e- sometimes.)

And some nominal stems, including the C1 human masculine deverbalizer -ar°i-, prevent the migration of stress.

yeb-ar°i- 'fucker (m.)'
Code:
    INDEF      DEF.N         DEF.F        INDEF.PL
ABS yéb  -ar°i-0 yéb  -ar°i  -k° yéb  -ar°i  -s yéb  -w-ar°i
OBL yéb-e-ar°i-0 yéb-e-ar°i  -k° yéb-e-ar°i  -s yéb-e-w-ar°i
CON yéb  -ar°i-a yéb  -ar°y-a-k° yéb  -ar°y-a-s yéb  -w-ar°y-a


(The C1 human feminine deverbalizer is -ar°i- *with* stress migration. This is an occasional pattern in Miar.)

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri Dec 02, 2016 8:50 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
Here is a post on adjectives:

Adjectives are derived from roots with several derivational markers of which the most common and least marked is -el°, follow the noun, and display no concord. Fuck adjectives.

The descendants will maybe innovate some adjectives from verbal forms, which will of course then display concord.

Also Miar is SOV or whatever.

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jan 01, 2017 3:00 pm 
Sumerul
Sumerul
User avatar

Joined: Mon Apr 13, 2009 1:52 am
Posts: 4545
Location: the Imperial Corridor
.

_________________
Siöö jandeng raiglin zåbei tandiüłåd;
nää džunnfin kukuch vklaivei sivei tåd.
Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei. Chei.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jan 01, 2017 4:49 pm 
Smeric
Smeric
User avatar

Joined: Wed Mar 08, 2006 5:00 pm
Posts: 1630
Location: Braunschweig, Germany
Nortaneous wrote:
.


Concurred.

_________________
...brought to you by the Weeping Elf
Tha cvastam émi cvastam santham amal phelsa. -- Friedrich Schiller
ESTAR-3SG:P human-OBJ only human-OBJ true-OBJ REL-LOC play-3SG:A


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 354 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next

All times are UTC - 6 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group